Zaburzenia snu

19 marca 2021

Brak snu jest powszechnym problemem społecznym XXI wieku, chociaż znany jest już od dawna. Zaburzenia snu to przypadłość wynikająca z fizycznych lub psychicznych problemów zdrowotnych. Zaburzenia snu są grupą zaburzeń  snu, które dotyczą długości snu, jak i jego jakości. Niektóre zaburzenia snu są na tyle poważne, że zakłócają prawidłowe funkcjonowanie fizyczne, umysłowe i emocjonalne.

Zaburzenia snu dotyczą coraz większego odsetka populacji – szacuje się, że około 30% ludzi cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem. Najczęściej występującym schorzeniem tego typu jest bezsenność – jej objawy mogą dotyczyć nawet połowy dorosłych osób, a u ok. 10% diagnozuje się jej postać przewlekłą (chroniczną).

Do zaburzeń snu zalicza się: 

 

 

Najczęstsze przyczyny braku snu:

Niedobory snu mogą występować z trybu życia i przepracowania. Długotrwałe prowadzenie trybu życia z ograniczoną ilością snu ma negatywne skutki dla zdrowia. Zaburzenia snu mogą okazać się objawem schorzeń psychicznych i somatycznych, na przykład depresji, uzależnienia od leków i używek, zespołów bólowych, zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych. Dlatego bardzo ważne jest aby każda osoba mająca problemy ze snem wykonała pakiet ogólnych badań lekarskich.

Skutki braku snu:

Osoby, które  doświadczające braku snu mogą cierpieć na różne dolegliwości niezależnie od tego, jakie są przyczyny niewyspania lub obniżonej jakości snu. Należą do nich:

Niedostateczna ilość snu nie tylko utrudnia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie
w krótkiej perspektywie czasowej, ale ma konsekwencje długoterminowe. W wyniku zaburzeń i braku snu wzrasta ryzyko zapadnięcia na wiele chorób przewlekłych.

Sposoby na dobry sen:

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie pójście do lekarza rodzinnego, który oceni ogólny stan zdrowia i zleci podstawowe badania laboratoryjne. Jeśli specjalista wykluczy chorobę somatyczną, kolejnym krokiem powinna być wizyta w  Poradni Zdrowia Psychicznego.

 

8 sposobów na to jak zasnąć i spać zdrowo

1.    Staraj się utrzymywać stałe pory zasypiania i wstawania, nawet w wolne od pracy !
2.    Nie oglądaj w łóżku telewizji, nie czytaj książek!
3.    Po czasie ok. 30 minut, jeśli sen nie nadchodzi, wstań z łóżka i wróć do niego kiedy nadejdzie senność!
4.    Staraj się unikać drzemek!
5.    Ćwicz regularnie, ale unikaj ćwiczeń wczesnym wieczorem, jeśli obserwujesz u siebie trudności w zasypianiu!
6.    „Wycisz się” się przed snem np. stosując ćwiczenia relaksacyjne, medytacje!
7.    Ogranicz lub zrezygnuj całkowicie z alkoholu, papierosów, kofeiny i innych substancji mogących zakłócać sen!
8.    Zadbaj o wywietrzenie pomieszczenia, temperaturę ok. 18ºC, ciszę i wygodę!

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Izabela Stępień

Galeria

  • Powiększ zdjęcie