STRES A ORGANIZM

22 czerwca 2021

Sytuacje stresowe pobudzają ciało i umysł przygotowując je na zagrożenie. Wyzwalają reakcję walki i ucieczki przez uwalnianie hormonów, które odpowiadają za pobudzenie organizmu: adrenalina i noradrenalina. Możemy wówczas zaobserwować np. rozszerzenie źrenic, przyspieszenie tętna i oddechu, większą potliwość. Jednak nie każda sytuacja stresowa będzie dla nas niekorzystna.

 

Thomasa Holmes i Richard Rahe w swojej koncepcji stresu wskazują, że występowanie dużej ilości stresowych zdarzeń w krótkim czasie stanowi ryzyko zachorowania na poważne choroby. Zainteresowanych odsyłamy do strony, na której można policzyć poziom stresu doświadczonego w ciągu ostatniego roku. (wystarczy wejść w link)

https://www.katarzynapluska.pl/wp-content/uploads/2019/03/Skala-stresu-Holmesa-i-Rahea.pdf

 

CZY KAŻDY STRES JEST ZŁY?

Tutaj pojawia się odpowiedź przecząca. Ponieważ możemy rozróżnić stres pozytywny (korzystny) oraz negatywny (szkodliwy). To ten ostatni prowadzi do wyczerpania i niesie ze sobą niekorzystne następstwa.

STRES POZYTYWNY

Zwany eustresem, którego poziom nie zagraża naszemu prawidłowemu funkcjonowaniu. Wręcz przeciwnie pozwala nam na mobilizację. Często zwiększa naszą aktywność i pozwala wykonać trudne zadania. To stres z którym jesteśmy w stanie sobie poradzić ponieważ mamy odpowiednie zasoby. Badacze określają go również jako „czynnik rozwoju”, ponieważ pozwala radzić sobie z wymaganiami codziennego życia.

 

STRES NEGATYWNY

Zwany jest dystresem i przekracza on nasze możliwości adaptacyjne. Może być zbyt silny, niespodziewany lub umiarkowany, ale długotrwały, przez co jednostka stopniowo przestaje sobie z nim radzić. Obciąża on organizm i nie pozwala na odpoczynek i regenerację.

Może prowadzić do:

  • rozkojarzenia, uczucia niepokoju oraz wrogiego nastawienie do ludzi
  • bezsenności, trudności w oddychaniu,
  • nerwicy, rozwoju depresji,
  • nałogów jako niewłaściwych sposobów redukowania stresu,
  • niezadowolenia z seksu,
  • myśli samobójczych.

JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Radzenie sobie ze stresem możemy rozpocząć przez naukę relaksacji. Przynosi ona spokój, rozluźnienie, niweluje reakcje stresowe i nie pozwala im negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Każdy może się ich nauczyć i wprowadzić w codzienne funkcjonowanie.

 

  • Postaw na aktywność, zacznij uprawiać sport w różnych formach, np. bieganie, pływanie, boks, karate, jazda na rowerze, rolkach itp.
  • Unikaj negatywnego myślenia, w sytuacji stresowej przenieść się do miejsca spokojnego, wyciszonego, w którym emocje opadną.
  • Traktuj trudności jak wyzwania, a nie przeszkody, których nie da się pokonać. Każda trudność pozwala nam zyskać dodatkową wiedzę, nauczyć się czegoś.
  • Joga, medytacje stanowią ciekawe sposoby na redukcję stresu, wyciszenie, odpowiedni wypoczynek i relaks
  • Świadome oddychanie – wykonywanie głębokich wdechów i wydechów, które obniżają napięcie.
  • Wizualizacja – To technika, która stanowi pracę z wyobraźnią. Wywołujemy w naszej głowie pozytywne, kojące obrazy np. las z różnymi dźwiękami, ocena itp.
  • Rela

 

Bibliografia:

Bulski L. (2005), Opisy treningów relaksacyjnych. WSEZ, Łódź

Heszen, Sęk (2007) Psychologia zdrowia. Warszawa: PWN

 

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Sandra Zdziebko