PROGRAM "NADZIEJA"

12 czerwca 2025

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju przedstawia pismo Pani Aleksandry Gajewskiej Sekretarz Stanu dot. Programu "NADZIEJA". Zachęcamy do udziału.

Szanowni Państwo

Zapraszamy  do udziału w programie „NADZIEJA”, którego celem jest wspieranie rodzin zastępczych oraz odpowiedź na rosnącą liczbę dzieci narodowości ukraińskiej trafiających do polskiego systemu pieczy zastępczej. Program „NADZIEJA”, przygotowany przez Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi (CAPZ) we współpracy z Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, stanowi reakcję na wyzwania związane z integracją i adaptacją dzieci z Ukrainy w polskim społeczeństwie. Dzieci te, wraz z rodzicami, uciekając przed wojną w Ukrainie, znalazły schronienie w Polsce. Niestety w obliczu traumatycznych doświadczeń spowodowanych przymusową migracją oraz trudnościami wynikającymi z funkcjonowania w obcym kraju, wielu rodziców nie jest w stanie zapewnić swoim dzieciom odpowiednich warunków do harmonijnego rozwoju. W 2023 roku do polskiego systemu pieczy zastępczej trafiło 411 dzieci narodowości ukraińskiej. Analizując dane napływające do resortu rodziny przewidujemy dalszy wzrost tej liczby. W związku z tym konieczne jest podjęcie działań wspierających dzieci umieszczane w pieczy zastępczej, które – aby mogły rozwijać się w bezpiecznym i przyjaznym środowisku – potrzebują otoczenia kulturowo i językowo zbliżonego do dotychczasowego. Celem programu „NADZIEJA” jest: • rozwój sieci rodzin zastępczych, które zapewnią dzieciom wsparcie w środowisku kulturowo i językowo im bliskim, • zmniejszenie liczby dzieci w placówkach systemu pieczy zastępczej, • zapewnienie lepszej spójności językowej i kulturowej, by zmniejszyć stres i traumę dzieci, które trafią do rodzin zastępczych.

tel. 222-500-108 ul. Nowogrodzka 1/3/5
info@mrpips.gov.pl 00-513 Warszawa
https://www.gov.pl/web/rodzina
 
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Gajewska
Sekretarz Stanu
 
 
 
 

 

PROGRAM „NADZIEJA”
 
O programie:
 
Program został zainicjowany i jest realizowany od 2023 r. przez Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi, które jest jego autorem (dalej CAPZ). Realizację programu umożliwia wsparcie finansowe Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców
w Polsce. Program dostępny jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Cel: Celem programu jest odpowiedź na problem wzrastającej liczby dzieci narodowości ukraińskiej trafiających do polskiego systemu pieczy zastępczej. Zjawisko to rodzi poważne
wyzwania zarówno w zakresie opieki nad dziećmi, jak i ich integracji z polskim społeczeństwem, kulturowo i językowo obcym.
 
Geneza:
W 2023 roku do polskiego systemu pieczy zastępczej trafiło 411 dzieci narodowości ukraińskiej. Spośród nich jedynie 35 dzieci bezpośrednio przed przybyciem do Polski przebywało w pieczy zastępczej na terenie Ukrainy. Pozostałych 376 dzieci trafiło do polskiego systemu będąc już w Polsce. Statystyki wskazują, że na 1000 dzieci w Polsce około 12 przebywa w pieczy zastępczej. Szacuje się, że w Polsce przebywa około 400 000 dzieci narodowości ukraińskiej. Stosując zatem wskaźnik (12/1000) do populacji dzieci narodowości ukraińskiej w Polsce można się obawiać, że liczba dzieci kierowanych do polskiej pieczy zastępczej będzie rosła. Tym bardziej, że społeczne normy dotyczące wychowania dzieci w rodzinach ukraińskich są inne niż te obowiązujące w polskim społeczeństwie i w  większym stopniu dopuszczają stosowanie przemocy wobec dzieci. Proponowane rozwiązanie dla samorządu - upowszechnienie i realizacja programu
 
„NADZIEJA”
 
• Program „Nadzieja” został zatwierdzony przez MRPiPS w grudniu 2023 roku i uwzględnia różnice kulturowe i językowe między Polską a Ukrainą.
 
• Tematyka szkolenia jest zgodna z ustawą o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. oraz rozporządzeniem z dnia 6 listopada 2023 r. w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej.
• Rodziny zastępcze utworzone w ramach programu „Nadzieja” mają status rodziny zastępczej w rozumieniu „Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”z dnia 9.06.2011 r. Ich praca jest finansowana z budżetu wojewody.
 
Program „Nadzieja” to dwa nierozłączne filary:
1. kampania promująca rodzicielstwo zastępcze (samorządy)
2. cykl szkoleń dla rodzin niezawodowych (CAPZ/UNICEF)
 
222-500-108 ul. Nowogrodzka 1/3/5
info@mrpips.gov.pl 00-513 Warszawa
https://www.gov.pl/web/rodzina
 
Ad. 1
Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze to możliwość wykorzystania w mediach społecznościowych gotowego produktu - kampanii https://testserca.pl/ oraz ulotek informacyjnych (CAPZ deklaruje pomoc w tworzeniu treści i projektu graficznego)
Dla obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce najlepiej sprawdza się kampania w social mediach (telegram, instagram, FB) Kampania może być dwujęzyczna.
Ad. 2
Stacjonarne szkolenie podstawowe na rodzinęniezawodową zakłada:
• część dydaktyczną: 52 godziny
• część praktyczną: 10 godzin praktyki u istniejących rodzin zastępczych organizowany przez lokalny PCPR
 
Czas trwania szkolenia:
• do 4 h/dzień - część dydaktyczna
• 2 dni szkoleniowe pod rząd (np. pn i wt)
• 13 spotkań – 13 dni szkoleniowych
• 2-3 dni - część praktyczna (organizuje lokalny PCPR) Szacunkowy koszt szkolenia dla grupy ok 15 osób to 44.500 zł brutto.
• Szkolenia prowadzi 2 trenerów ukraińskich pod nadzorem merytorycznym
certyfikowanego trenera programu „Nadzieja” (zapewnia CAPZ, finansuje UNICEF)
*W oparciu o doświadczenia Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej (CAPZ) w szkoleniu i współpracy z rodzinami pochodzenia ukraińskiego preferowane są szkolenia stacjonarne. Różnice kulturowe, odmienności prawa w Polsce i Ukrainie, różnice mentalne w rozumieniu form i skali przemocy wobec dziecka - to dodatkowe powody, które sprawiają, że podczas szkolenia ważne jest, by mieć bezpośredni kontakt z uczestnikiem szkolenia aby na bieżąco kontrolować percepcję i zrozumienie przedstawianych zagadnień.
 
Koszt szkolenia to:
1. wynagrodzenie 2 trenerów ukraińskich.
2. wynagrodzenie certyfikowanego trenera programu „Nadzieja” za nadzór
merytoryczny.
3. transport i zakwaterowanie.
Pożądane rezultaty:
• pozyskanie nowych rodzin zastępczych, które zapewnią dzieciom wsparcie w środowisku kulturowo i językowo bliskim ich dotychczasowemu.
• zmniejszenie liczby dzieci ukraińskich w placówkach polskiego systemu pieczy zastępczej – tym samym, zwiększenie liczby miejsc dla innych, potrzebujących dzieci.
• zachowanie spójności językowo-kulturowej – zmniejszy to stres i traumę dzieci, które trafią do ukraińskich rodzin zastępczych.
 
222-500-108 ul. Nowogrodzka 1/3/5
info@mrpips.gov.pl 00-513 Warszawa
https://www.gov.pl/web/rodzina
 
Zadania dla powiatu:
• zaangażowanie lokalnych PCPRów do aktywnej pracy na rzecz realizacji programu „Nadzieja”,
• zrealizowanie kampanii https://testserca.pl/ promującej rodzicielstwo zastępcze i przeprowadzenie naboru chętnych.
• Zatrudnienie/zlecenie dla kompetentnej ukraińskojęzycznej osoby w celu promocji rodzicielstwa zastępczego poza urzędem w miejscach publicznych, w lokalnych środowiskach ukraińskich, tworzenie treści na SM oraz obsługi zgłoszeń potencjalnych rodzin,
• Dokonanie kwalifikacji wstępnej kandydatów,
• zapewnienie sali i poczęstunku dla uczestników podczas szkolenia prowadzonego przez trenerów CAPZ,
• rozpoznanie możliwości wsparcia lokalowego/dodatkowego finansowania większych mieszkań/domów dla rodzin deklarującychprzyjęcie dzieci.
 
Ponadto jest możliwe wsparcie finansowe i merytoryczne ze strony Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. Podsumowanie: Dotychczasowe doświadczenie CAPZ pokazuje, że 3/4 przeszkolonych kandydatów przyjmuje ukraińskie dziecko do swojego domu,
 
• jedna przeszkolona rodzina przyjmuje średnio 3 dzieci
• poziom znajomości języka polskiego wśród kandydatów jest na tyle wysoki, że mogą
oni braćudział w programie dla polskojęzycznych rodzin.
Program „NADZIEJA” jest krokiem w kierunku znalezienia długofalowych rozwiązań, które
poprawią sytuację dzieci, ich rodzin i całego systemu pieczy zastępczej.

 

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Justyna Zięba