25 Listopad- Dzień Białej Wstążki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 listopada 2020

Przemoc domowa wobec kobiet to zjawisko znane na całym świecie. Jak podaje Rada Europy jedna na pięć kobiet codziennie staje się ofiarą przemocy. 25 listopada został uznany przez ONZ w roku 1999 za "Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet". Tego dnia rozpoczynają się obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Kampania "16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet" zwana także kampanią „Białej Wstążki” to największa na świecie kampania, która prowadzona jest w ponad 55 krajach na świecie. Ma ona celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.

Kampania miała swój początek w 1991 roku w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach, kiedy to 6 grudnia 1989 roku w Montrealu, mężczyzna zamordował na tamtejszej Politechnice
14 kobiet i ranił 13, twierdząc iż nie udało mu się ukończyć studiów technicznych, ponieważ twierdził, że to właśnie kobiety zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później w ciągu zaledwie sześciu tygodni ponad 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol ich osobistego sprzeciwu i deklaracji, iż nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet, jak również będą reagować na każdy akt przemocy wymierzony w kobiety. Została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana.

Pandemia nie zakończyła zjawiska przemocy domowej. Prawdopodobnie jeszcze długo będziemy musieli stosować się do zaleceń zachowania dystansu społecznego. W tym czasie osoby doświadczające przemocy, zmuszone są do pozostawania w miejscu zamieszkania ze swoim oprawcą, przez co znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Co więcej, konieczność pozostawania w domu zwiększa ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań i przemocy wobec członków rodziny. Niezależnie od sytuacji spowodowanej koronawirusem, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku- Zdroju nieprzerwanie świadczy pomoc w tym zakresie.

Przypominamy, że w Ośrodeku Interwencji Kryzysowej w Busku-Zdroju istnieje możliwość uzyskania wsparcia:

 

  • psychologicznego,
  • socjalnego,
  • prawnego,
  • terapeuty uzależnień/specjalisty do pracy z osobami stosującymi przemoc


poprzez rozmowę telefoniczną lub wiadomości e-mail.

Zachęcamy do kontaktu pod nr telefonu: (41) 234 56 87, (41) 234 56 90.

Świadczymy także pomoc psychologiczną pod nr: 506 186 518.

Można również uzyskać pomoc dzwoniąc:

Ogólnopolski telefon zaufania dla ofiar przemocy w rodzinie
„NIEBIESKA LINIA”:
801 12 00 02

Całodobowe centrum wparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego:
800 70 2222

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Izabela Stępień

Galeria

  • Powiększ zdjęcie