Szczepieńia przeciw COVID-19

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 lutego 2021

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 preparatem wyprodukowanym przez konsorcjum Pfizer-BioNTech rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają między innymi seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 „szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności.”

Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że procedura jest prosta i bezpieczna.

Punkty szczepień przeciw COVID-19 mają być otwarte w każdej gminie. Do prowadzenia akcji szczepień przystosowane będą przychodnie, szpitale i szpitale rezerwowe. Szczepionkę będą mogli podać również lekarze, którzy prowadzą samodzielną praktykę.

Mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien

Galeria

  • Powiększ zdjęcie