USŁUGI OPIEKUŃCZE I REHABILITACJA W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 września 2021

Wzrastająca liczba osób w podeszłym wieku powoduje, iż coraz więcej osób z tej grupy wiekowej potrzebuje specjalistycznej pomocy w codziennym życiu. Wielu z nich prowadzi jednoosobowe gospodarstwa domowe. Działania instytucji społecznych powinny być skoncentrowane na możliwości ułatwiania codziennego funkcjonowania osobom starszym poprzez dostęp do  usług społecznych (jakimi są między innymi usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze w ms. zamieszkania). Zwiększają one bowiem zdolność oraz gotowość osób starszych i niesamodzielnych do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku–Zdroju wychodząc naprzeciw wzrastającym potrzebom zapewnienia osobom starszym pomocy i opieki realizuje Projekt ,,Lepsze Oblicze Życia’’ współfinansowany w ramach  Osi Priorytetowej 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie 9.2 Ułatwianie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020. Realizacja założeń projektowych obejmuje okres od 01.04.2020 r. do 31.03.2022 r.

Głównym celem Projektu jest zwiększenie dostępności do usług specjalistycznych, minimalizacja barier i braków uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie  w środowisku lokalnym poprzez zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju obejmuje  wsparciem osoby z terenu gminy Buska-Zdroju oraz miast gmin miejsko-wiejskich (Wiślica, Stopnica, Pacanów, Nowy Korczyn).

50 osób w ramach Projektu korzysta z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Obejmują one zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych (sprzątanie, pranie, zakupy, sporządzanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.  

30 Uczestników Projektu dodatkowo korzysta z usług usprawniająco–rehabilitacyjnych. Usługi te świadczone w miejscu zamieszkania dostosowane są do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Wykonywane są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

Uczestnicy Projektu mają zapewnioną również:

  • organizację dowozu osób niepełnosprawnych do placówek użyteczności publicznej;
  • wsparcie psychologiczne;
  • opiekę doradcy ds. Osób Niepełnosprawnych;
  • opiekę pracownika socjalnego.

Wszystkie usługi świadczone w ramach w/w Projektu są bezpłatne.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: www.pcpr.busko.pl, pod nr tel. 41 234 56 81 lub
w Biurze Projektu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

w Busku  Zdroju ul. Bohaterów Warszawy 120.

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Monika Garbaczewska