Zmiany w programie „Aktywny samorząd” w 2025 roku Obszar E – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej, użytkowników koncentratora tlenu lub respiratora

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 lipca 2025

Przedmiotem pomocy jest dodatek na pokrycie kosztów za energię elektryczną w formie refundacji kosztów energii elektrycznej, związanych ze zwiększonym jej zużyciem w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z koncentratora tlenu lub respiratora. Wysokość refundacji poniesionych kosztów wynosi: 100 zł miesięcznie.

 

Zmiany dotyczą  rozszerzenie grupy odbiorców pomocy w ramach Obszaru E

Od dnia 11 lipca 2025 r. wniosek będą mogli złożyć także nowi odbiorcy pomocy,  korzystający w warunkach domowych ze świadczenia:

  • hospicjum domowe,
  • opieki paliatywnej,
  • pielęgniarskiej opieki długoterminowej,
  • na podstawie zalecenia lekarza specjalisty.

 

Dotychczasowi adresaci wsparcia mają także możliwość złożenia wniosku, tj. korzystający w warunkach domowych ze świadczenia:

  • zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie,
  • zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie,
  • poradni/ ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem..

 

Wniosek może złożyć także osoba z niepełnosprawnością, która korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora wypożyczonego lub zakupionego ze środków własnych.

W programie w przypadku Obszaru E obowiązuje zasada refundacji kosztów poniesionych do 180 dni przed złożeniem wniosku, nowi użytkownicy koncentratora tlenu lub respiratora, jeśli złożą wniosek do 30 lipca 2025 roku, będą mogli ubiegać się o refundację kosztów (dodatek) od stycznia 2025r. Wnioski złożone po tej dacie (np. 31 lipca 2025r. ) mogą obejmować dodatek od miesiąca: luty 2025 roku.  

Wniosek można złożyć :

  • w wersji elektronicznej: za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) podpisać z użyciem podpisu elektronicznego lub za pomocą profilu zaufanego/tymczasowego podpisu zaufanego.
  • w wersji papierowej: w siedzibie Realizatora Programu - Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju lub drogą pocztową na adres ul. Bohaterów Warszawy 120, 28-100 Busko-Zdrój.

 

Do wniosku obowiązkowo należy załączyć:

  • skan lub kopię orzeczenia o niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia) lub o stopniu niepełnosprawności,
  • zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu (zgodnie ze zmienionym wzorem). Należy pamiętać, iż zaświadczenie jest podstawą do wypłaty dodatku w ramach wniosku.

Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane i obsługiwane w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW): https://sow.pfron.org.pl/. W Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON znajdują się również: wniosek oraz wzory niezbędnych załączników. Procedowanie wniosków odbywa się tylko w tym systemie.

 

Nowy druk zaświadczenia wraz z wnioskiem o dofinasowanie będzie dostępny na stronie internetowej Centrum oraz w siedzibie  po udostępnieniu Realizatorowi Programu przez PFRON.

 

 

Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku- Zdroju
ul. Bohaterów Warszawy 120, 28-100 Busko-Zdrój,

Kontakt telefoniczny: 041 234 5688.

 

Wnioski do pobrania w zakładce:  Programy PFRON- Aktywny samorząd – Aktywny samorząd 2025.

 

 Z aktualnymi warunkami dofinansowania można zapoznać się  na stronie PFRON:

- Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku;


Załącznik do uchwały nr 40/2025 Zarządu PFRON z dnia 7 maja 2025 r.

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Dorota Sobiegraj